Зчеплення в автомобілі

AvtoAd

26/03/2019
 Зчеплення в автомобілі

Зчеплення є важливим конструктивним елементом трансмісії автомобіля. Воно призначене для короткочасного від’єднання двигуна від трансмісії і плавного їх з’єднання при перемиканні передач, а також запобігання елементів трансмісії від перевантажень і гасіння коливань. Зчеплення автомобіля розташовується між двигуном і коробкою передач.

Залежно від конструкції розрізняють такі типи зчеплення: фрикційне, гідравлічне, електромагнітне.

Фрикційне зчеплення передає крутний момент за рахунок сил тертя. У гідравлічному зчепленні зв’язок забезпечується за рахунок потоку рідини. Електромагнітне зчеплення управляється магнітним полем.

Найпоширенішим типом зчеплення є фрикційне зчеплення. Залежно від кількості дисків розрізняє такі види фрикційного зчеплення: однодискове, двохдискове і багатодискове.

Залежно від стану поверхні тертя зчеплення може бути сухе і мокре. У сухому зчепленні використовується сухе тертя між дисками. Мокре зчеплення припускає роботу дисків в рідині.

На сучасних автомобілях встановлюється в основному сухе однодискове зчеплення. Конструкція однодискового зчеплення включає маховик, нажимной і ведений диски, діафрагмену пружину, підшипник вимикання зчеплення з муфтою і виделкою. Всі конструктивні елементи зчеплення розміщуються в картері. Картер зчеплення кріпиться болтами до двигуна.

Маховик встановлюється на колінчастому валі двигуна. Він виконує роль ведучого диска зчеплення. На сучасних автомобілях застосовується, як правило, двохмасовим маховик. Такий маховик складається з двох частин, з’єднаних пружинами. Одна частина з’єднана з колінчастим валом, інша – з веденим диском. Конструкція двохмасовим маховиком забезпечує згладжування ривків і вібрацій колінчастого валу.

Натискний диск притискає ведений диск до маховика і при необхідності звільняє його від тиску. Натискний диск з’єднаний з корпусом (кожухом) за допомогою тангенціальних пластинчастих пружин. Тангенціальні пружини, при виключенні зчеплення, виконують роль зворотних пружин.

На натискний диск впливають вижимні важелі, що забезпечує необхідне зусилля стиснення для передачі крутного моменту.  Вижимні важелі зовнішнім діаметром спирається на край натискного диска. Внутрішній діаметр пружини представлений пружними металевими пелюстками, на кінці яких впливає підшипник вимикання зчеплення. Вижимні важелі закріплені в корпусі. Для закріплення використовуються розпірні болти або опорні кільця.

Натискний диск, вижимні важелі і корпус утворюють єдиний конструктивний блок, який носить  назву корзина зчеплення. Корзина зчеплення має жорстке болтове з’єднання з маховиком. За характером роботи розрізняють два типи корзин зчеплення – натискної і вижимоної дії. У розповсюдженій корзині зчеплення натискної дії пелюстки вижимні важелі при виключенні зчеплення переміщаються до маховика. У вижимної корзини зчеплення навпаки – пелюстки вижимні важелі переміщаються від маховика. Даний тип корзини зчеплення характеризується мінімальною товщиною, тому застосовується в обмежених умовах.

Ведений диск розташовується між маховиком і натискним диском. Маточина веденого диска з’єднується шліцами з первинним валом коробки передач і може переміщатися по ним. Для забезпечення плавності включення зчеплення в ступиці веденого диска розміщено вижимні важелі, що виконують роль гасителя крутильних коливань.

На веденому диску з двох сторін встановлені фрикційні накладки. Накладки виготовляються з скляних волокон, мідної та латунного дроту, які запресовані в суміш зі смоли та каучуку. Такий склад може короткочасно витримувати температуру до 400 ° С. Накладки веденого диска можуть мати і більш високу теплову характеристику. На спортивних автомобілях встановлюють т.зв. керамічне зчеплення, накладки веденого диска якого складаються з кераміки, кевлара і вуглецевого волокна. Ще більш міцні металокерамічні накладки, що витримують температуру до 600 ° С.

Вижимний підшипник є передавальним пристроєм між зчепленням і приводом. Він розташовується на осі обертання зчеплення і безпосередньо впливає на пелюстки вижимних важелів. Підшипник розташовується на муфті вимкнення. Переміщення муфти з підшипником забезпечує вилка зчеплення.

На вантажних і легкових автомобілях з потужним двигуном застосовується дводискове зчеплення. Воно здійснює передачу більшого крутного моменту при незмінному розмірі, а також забезпечує більший ресурс конструкції. Це досягнуто за рахунок застосування двох ведених дисків, між якими встановлена ​​проставка. У результаті отримані чотири поверхні тертя.

Принцип роботи зчеплення

Однодисковое сухе зчеплення постійно включено. Роботу зчеплення забезпечує привід зчеплення.

При натисканні на педаль зчеплення привід зчеплення переміщує вилку, яка впливає на підшипник зчеплення. Підшипник натискає на пелюстки вижимних важелів натискного диска. Пелюстки вижимніх важелів прогинаються у бік маховика, а зовнішній край пружина відходить від натискного диска, звільняючи його. При цьому тангенціальні пружини віджимають натискний диск. Передача крутного моменту від двигуна до коробки передач припиняється.

При відпуску педалі зчеплення вижимні важелі приводять натискний диск в контакт з веденим диском і через нього в контакт з маховиком. Крутний момент за рахунок сил тертя передається від двигуна до коробки передач.

 

Джерело: http://rophinpro.ru/rizne/18365-sistema-povnogo-privodu-quattrosistema-povnogo.html