Особливості броньовиків HMMWV, які прибули в Україну зі США

AvtoAd

25/03/2021
Особливості броньовиків HMMWV, які прибули в Україну зі США

Чергова партія військової техніки для Збройних сил України прийшла в Одеський порт. Автомобілевоз Sea Amazon під прапором Мальти доставив зі США 175 тонн озброєння, зокрема 35 військових позашляховиків HMMWV. 

 

Що це за машина? 

 

HMMWV (the High Mobility Multipurpose Wheeled Vehicle – високомобільний багатоцільовий колісний транспортний засіб), також відомий, як Humvee (Хамві) – повноприводний військовий автомобіль американської компанії AM General. Колісна формула – 4х4. Двигун дизельний V8 GM 6.2L потужністю 160 к.с., або V8 GM 6.5L потужністю до 195 к.с., автоматична чотиридіапазонна коробка передач GM 4L80-E з двоступеневою роздавальної коробкою. Максимальна швидкість 113 км/год (70 миль/год). З часу прийняття на озброєння збройними силами США у 1980-х, на базі Humvee створені різні модифікації: легка вантажівка, автомобіль медичної допомоги, мобільні РЛС, ЗРК, ПТРК, інженерні та броньовані машини тощо.

 

Під час Війни в Затоці Гамві став настільки популярним, що AM General випустила цивільну модифікацію під брендом Hummer, право на який компанія продала корпорації General Motors у 1999-му році, і який наразі представлений трьома моделями: H1, H2 та H3. Зважаючи на те, що автомобілі HMMWV морально застаріли, в ті  у США були прийнята низка програм з модернізації наявних та із розроблення транспортних засобів нового покоління, які замінили застарілий парк.

 

Скільки у збройних силах України таких автівок? 

 

У 2001 ЗС України отримали від США 40 автомобілів HMMWV у модифікації М1097А2 (базове шасі для другого покоління HMMWV – алюмінієва двомісна кабіна та відкрита платформа).

 

Автомобілі HMMWV надійшли на озброєння 95-ї окремої аеромобільної бригади (13 окремий аеромобільний батальйон), Національної академії сухопутних військ та інших військових частин, частина машин використовувалась українським контингентом KFOR (Kosovo Force).

Машини для використання у місії KFOR були модернізовані на Львівському бронетанковому заводі, на інші М1097А2 за необхідністю встановлювався відкритий 12,7-мм кулемет ДШКМ.

М1097А2 для місії KFOR, на Львівському бронетанковому заводі, обладнали броньованим модулем вагою в 1200 кг. Споряджена маса автомобіля досягла 3800 кг. Бронезащита прикривала М1097А2 в лобовій частині з вітровим склом, які екіпаж міг закривати захисними кришками, не виходячи з машини. Був встановлений 12,7 мм кулемет НСВТ «Утьос» з круговим сектором обстрілу (з прицілом К10-Т). Екіпаж 5 чоловік, корисне навантаження до 370 кг. Для керування машиною із закритими захисними кришками лобового скла, у даху встановили прилади спостереження водія ТНП-165, командира ТПКУ-2Б,ТКН-1С і кулеметника ТКН-1С. Для дій у темний час доби встановили прилад нічного бачення з інфрачервоним прожектором. Машини були обладнані радіостанцією Р-130М і танковим переговорним пристроєм Р124.

 

HMMWV M1097A2 3830Р9

 

11 березня 2015 року, США, схвалили рішення щодо надання Україні допомоги нелетальною зброєю, зокрема і у вигляді 230 військових автомобілів HMMWV, в тому числі 30 важких броньованих і 200 в стандартній комплектації.

 

25 березня 2015 року, літаком С-5 U.S. Air Force в Україну прибула перша партія з 10 броньованих автомобілів HMMWV М1114 UAH (UpArmored Humvee). На M1114 встановлений комплект бронювання FRAG (Fragmentary Armor) та захищена башточка MCTAGS (Marine Corps Transparent Armored Gun Shield).

 

4 квітня 2015 року ДК «Укроборонпром» під час презентації військової техніки на базі військової частини Національної гвардії в смт. Нові Петрівці, представив HMMWV М1114 із встановленим 12,7 мм кулеметом ДШКМ.

 

18 липня 2015 року до одеського морського порту прибула наступна партія в 100 автомобілів HMMWV, вже в неброньованій модифікації М998. Вартість ста HMMWV М998 склала 4 400 000,00 дол. США. Розмитнення 480 тисяч гривень, тобто 4 тисячі 800 грн., за одну машину (джерело веб-сайт МОУ).

 

Крім передачі саме HMMWV, у листопаді 2015 року, США передали для ЗСУ дві контрбатарейні радіолокаційні станції AN/TPQ-36, кожна з яких розміщується на базі трьох автомобілів HMMWV (комплекти, що поставлялися в Україну, вірогідно на базі двох HMMWV M1072 - автомобіль управління з причепом РЛС та автомобіль з генератором та причепом). Ще 4 системи були передані 2 липня 2016 року.

 

27 серпня 2016 року, в Міжнародному центрі миротворчості та безпеки (Яворів) представники збройних сил США передали ЗСУ перші п’ять із біля сорока анонсованих, автомобілів медичної допомоги HMMWV M997A2 (базовий M1152 з медичним модулем Burtek B4731 Ambulance module).

Модуль швидкої допомоги у польових умовах «Burtek B4731» встановлений на базі повноприводного військового автомобіля HMMWV M1152. Він може перевозити чотири пацієнти на ношах або шість сидячих. Кабіна для пацієнтів обладнана системами опалення та кондиціювання, а також подачі кисню для шістьох хворих і всіма необхідними засобами для надання першої невідкладної медичної допомоги.
 

31 грудня 2016 року, Президент Петро Порошенко під час робочої поїздки до Донецької області передав Донецькому прикордонному загону нове озброєння і техніку, серед яких 6 броньованих автомобілів HMMWV M1116.

 

 

HMMWV M1116 – модифікація з посиленим бронюванням та озброєнням. Броня від компанії O’Gara & Eisenhardt (Клас 5). Машина укомплектована 12,7-мм кулеметом ДШК. Двигун – 6,45 л Detroit Diesel V8 – 195 к.с.

 

40 автомобілів у медичній модифікації HMMWV M997A2 було передано американцями у Яворові 6 грудня 2017 року. Під час передачі представники Командування ЗС США у Європі повідомили, що протягом 2016-2018 років Сполучені Штати планують передати Україні загалом 60 машин медичної допомоги на суму близько 355 000 доларів США кожна.

 

17 серпня 2018 року, посольство США в Україні передало ЗСУ дві РЛС AN/TPQ-36 на базі чотирьох автомобілів HMMWV. На церемонії, Посол США в Україні пані Марі Йованович повідомила, що з цією передачею кількість контрбатарейних радарів AN/TPQ-36 в ЗСУ збільшилася до одинадцяти. Загальна вартість пакету допомоги куди, крім РЛС, входить підготовка персоналу та технічне обслуговування склала близько 15 млн. дол.

Посольство США в Україні передало ЗСУ дві контрбатарейні РЛС Посольство США в Україні передало ЗСУ дві контрбатарейні РЛС Посольство США в Україні передало ЗСУ дві контрбатарейні РЛС. 9 квітня 2019 року до Одеського порту прибув автомобілевоз Sea Amazon під прапором Мальти, який доставив зі США 175 тонн озброєння, зокрема й 35 позашляховиків HMMWV – 15 у санітарній модифікації та 20 броньованих машин.

 

20 травня 2019 року, у Дівчиках Київської області, представники армії США передали підрозділам ЗС України ще дві РЛС AN/TPQ-36 на базі чотирьох HMMWV.

 

25 березня 2021 року,у в Україну доставлено ще 35 броньованих автомобілів HMMWV для Сухопутних військ України та Сил спеціальних операцій, у рамках Ініціативи сприяння безпеці України.

 

На чому ще їздять українські вояки в зоні ООС? 

 

На заміну застарілим УАЗикам, які стали певним символом радянської армії, вже приходить новітня легка броньована машина "Дозор-Б", яка поєднала у собі останні світові тенденції і інноваційні рішення.

Важливість постачання "Дозорів" до армії неможливо недооцінити, бо така легка броньована машина забезпечує вирішення широкого кола завдань, особливо в умовах проведення антитерористичних операцій. Подібні машини вже давно знаходяться на озброєнні усіх провідних країн світу і широко застосовуються у різноманітних військових операціях.

 

Дозор-Б (укр)

 

Особливістю цих машин є значне бронювання, яке захищає особовий склад від автоматичної зброї та здатне вберегти життя екіпажу після підриву техніки на міні чи фугасі, що особливо важливо під час використання терористами тактики "мінної війни". Так, у "Дозорі" для цього днище бронетехніки має циліндричну форму, а передні колеса винесені вперед відносно водія. Крім того, конструкція "Дозору" передбачає встановлення додаткових модулів захисту, які можуть забезпечити ефективний захист від великокаліберної зброї. Екіпаж складається з трьох осіб, а у десантному відділені розміщуються ще 8 бійців. 

 

Втім, застарілі "уазики" наразі також воюють в зоні ООС, причому таких машин - чимало. 

 

Первомайські лікарі передали УАЗ на потреби АТО — Обласне управління  охорони здоров'я

 

Ні для кого не секрет, що військовий автопарк потребує термінової модернізації. 

 

Золотой час''. Почему ''Богданы'' бизнес-партнера Порошенко массово  ломаются в АТО | Украинская правда


А так виглядав один з перших броньовиків "Скорпіон", який захищав кордони України проти російської агресії.

 

Самодельный броневик Скорпион из зоны АТО отправили в музей - Автоновости  Украины и мира - Авто - bigmir)net - Авто bigmir)net

 

Попри все, бійці на цьому саморобному диву техніки дали гідну відсіч ворогу. 

 

У тексті використані матеріали сайту Ukrmilitary.