Датчик положення розподільного валу: як він працює і чому виходить з ладу

AvtoAd

31/03/2021
Датчик положення розподільного валу: як він працює і чому виходить з ладу

Датчик положення розподільного валу (його ще називають датчиком фаз) – невеликий, але дуже важливий елемент у двигуні внутрішнього згоряння, адже він відповідає за стабільну роботу двигуна і сигналізує про проблеми.

 

Основна функція датчика фаз – визначення кутового положення розподільного вала в кожен момент часу. Інформація з датчика положення розподвалу (ДПРВ) поступає на блок управління двигуном і згодом використовується контролером для правильної роботи систем уприскування і запалення.

 

 

Як він працює? 

 

Найчастіше в сучасних автомобілях встановлюється датчик положення розподвалу, який працює на основі ефекту Холла. Основа датчика фаз – постійний магніт, що створює магнітне поле. Коли металевий зуб (він розташовується на диску - або зубчастому колесі розподвалу) замикає магнітний зазор при своєму русі, магнітне поле змінює свою напругу. Ця зміна фіксується напівпровідником, який також знаходиться в датчику фаз. ЕБУ отримує сигнали з датчика, зчитує положення поршня першого циліндра у ВМТ, а потім у відповідності з порядком роботи циліндрів в двигуні забезпечує впорскування і запалювання в кожному з них.

 

 

Також на деяких автомобілях встановлюється датчик положення розподвалу на основі фотоелементу. Оптичний датчик зчитує сигнал після того, як репер перекриває світло, що випромінюється джерелом.

 

В залежності від марки і моделі автомобіля датчик фаз може бути встановлений в різних місцях. Єдина умова, необхідне для роботи ДПРВ, – безпосередня близькість до розподвалу. Так, наприклад, у більшості японських автомобілів датчик положення розподільного валу знаходиться в нижній частині "лобовини" мотора поруч зі шківами. Крім того, датчик фаз може бути встановлений у верхній частині "лобовини" поблизу розподвалу.

 

Важливо: функціонально датчик положення розподільного валу пов'язаний з датчиком положення колінчастого валу. Якщо один з датчиків раптом виходить з ладу або з якоїсь причини не може передавати сигнал на ЕБУ, контролер зчитує інформацію з другого.

 

Ознаки несправності і діагностика датчика фаз

 

Ознак поломки датчика положення розподільчого вала може бути багато. Найчастіше це нестабільна робота двигуна з провалами, проблеми з запуском, раптове збільшення витрати палива. Крім того, нерідко при виході з ладу датчика фаз загоряється індикатор Check Engine.

Про коди помилок датчика читайте тут.

Якщо ви зіткнулися з одним з цих симптомів, в перелік дій по діагностиці слід обов'язково включити перевірку датчика розподілвалу (але про інші датчики і системи забувати теж не варто, так як у різних "хвороб" двигуна можуть бути абсолютно однакові "симптоми".

 

 

Дуже часто датчик положення розподвалу виходить з ладу через проблеми в електричному ланцюгу. Для початку роз'єм і дроти датчика слід перевірити на наявність слідів корозії або бруду (при необхідності – очистити). Потім слід перевірити наявність напруги в ланцюзі за допомогою вольтметра. Для цього потрібно перевірити наявність напруги на проводах, що йдуть до датчика (запалювання має бути увімкненим, роз'єм датчика – відключений). Якщо напруги немає, швидше за все, причину слід шукати в поганому контакті роз'єму або в проводах. Якщо напруга є, слід підключити вольтметр до сигнального проводу і негативного дроту живлення датчика: при обертанні розподільного валу напруга повинна змінюватися. Якщо напруга не змінюється, значить, датчик "помер" і його доведеться замінити.

 

 

Детальніше про проблеми, які виникли при деформації зубчатого колеса датчика розподвалу в автомобілі Audy Caddy та його ремонт читайте тут