Як вибрати гальмівну рідину

AvtoAd

30/03/2019
Як вибрати гальмівну рідину

Незважаючи на те, що саме гальмівна рідина визначає рівень активної безпеки автомобіля, до її вибору більшість автолюбителів підходить без особливої уважності. В кращому разі придбання здійснюється згідно з технічними рекомендаціями виробника, а в гіршому — з орієнтацією на слова продавця, який стверджує, що саме цей склад є оптимальним для вашого транспорту. Однак у світі існує безліч різновидів подібних товарів, і щоб дізнатися, як вибрати гальмівну рідину, необхідно ознайомитися з її параметрами і стандартами.

Найважливіші характеристики

Як і будь-якіінші витратні матеріали для автомобіля, гальмівна рідина має певні параметри, на які варто звертати увагу перед придбанням. Зокрема, обов’язково варто уточнювати, якою є температура замерзання або часткового застигання в твердому вигляді інші характеристики гальмівної рідини вже не будуть мати великого значення, так як вона не зможе створювати необхідний тиск в контурі і виконувати корисну роботу. Також краще переглянути і, при якій температурі вона закипає — в подібному стані рідини з’являється безліч бульбашок повітря, які суттєво погіршують властивості. Кипляча гальмівна рідина проявляє себе у вигляді різкого погіршення ефективності уповільнення, а також надмірно «м’якої» педалі.
Характеристики гальмівної рідини

Найменування DOT 3 DOT 4 DOT 5.1 DOT 5
Температура кипіння неувлажненной рідини ?З Не менш 205 Не менше 230 Не менше 260 Не менше 260
Температура кипіння рідини при вмісті вологи3,5%, ?З Не менше 140 Не менш 155 Не менше 180 Не менше 180
Кінематична вологість зволоженою рідини при робочій температурі 100?С, мм2/с Не більше 1,5 Не більше 1,5 Не більше 1,5 Не більше 1,5
Кінематична вологість зволоженою рідини при температурі -40?С, мм2/с Не менш 1500 Не менш 1800 Не менш 900 Не менш 900

Не меншважлива і гігроскопічність, тобто здатність вбирати вологу — чим більше вміст води в подібному видатковому матеріалі, тим менше буде температура кипіння і вище — точка замерзання. Коли проводиться тривалий тест гальмівних рідин, в різні моменти їх експлуатації беруться проби на масову частку води, яка за нормативами не повинна перевищувати 3,5% в момент вичерпання ресурсу. Нарешті, необхідно бути впевненим, що контур гальмівної системи не буде пошкоджений в результаті впливу агресивного середовища— для цього рідину відчувають, тривалий час витримуючи в ній гуму і металеві вироби. Позитивним результатом вважається відсутність ознак корозії і розтріскування.

Класифікація

Склади

Будь автомеханік скаже вам, що колір гальмівної рідини визначається її хімічним складом — у більшості випадків він є природним, проте для виділення деяких продуктів використовуються барвники. Зокрема, саме до цієї категорії належитьколишня популярної в СРСР БСК. Назва свідчить про те, що в її склад входить бутиловий спирт і касторове масло — відповідно, в ній немає ні єдиного синтетичного компонента. Звичайно, така гальмівна рідина дуже дбайливо ставиться до гумотехнічних виробів та металевих сполук, однак у неї є істотний недолік — вона замерзає вже при -20 градусах і починає кипіти, нагрівшись до 120-140 градусів.
БСК вже майже зникла з ринку, проте, якщо вам необхідно дізнатися, яку гальмівну рідину наливати в старі автомобілі з барабанними гальмами, ви знайдете в інструкції з експлуатації вказівкасаме на неї. Причиною цього є недосконалість конструкції гідравлічного контуру, в якому міститься безліч деталей, які руйнуються під дією синтетичних речовин. В даний час більшість гальмівних рідин виробляють на основі полигликолевых сполук — вони дуже стійкі до нагрівання і охолодження, а також нейтральні по відношенню до металу і гуми. Єдиний їх недолік — значна гігроскопічність, яка змушує міняти рідину вже через 1-1,5 року. Найбільш сучасним варіантом є силіконова рідина — вона не має ніяких недоліків, крім агресивної хімічної реакції з гумою — всі трубки в автомобілі повинні бути виготовлені із спеціальних матеріалів, здатних витримувати контакт з синтетичними полімерами.

Категорії

До окремої групи відносять органічний склад БСК — він не відповідає жодному сучасному стандарту, тому і не був включений в міжнародну класифікацію. Для інших складів застосовується категоризація за DOT, яка дозволяє швидко визначити, якими характеристиками володіє гальмівна рідина, яка краще підходить для певного транспортного засобу. Згідно стандартам DOT проводяться випробування гальмівних рідин за чотирма основними параметрами:

  • Точка кипіння незволожене складу.
  • Точка кипіння максимально зволоженого складу.
  • В’язкість кінематична при робочій температурі 100 градусів і максимальному зволоженні.
  • В’язкість кінематична гальмівної рідини при -40 градусів.

В даний час на ринку масово представлені товари класів DOT 3-5. Якщо вам необхідно дізнатися, яку вибрати гальмівну рідину для автомобіля, варто розуміти, що продукція, відповідна DOT 3, DOT 4, DOT 4 , DOT 5.1 виготовляється з полигликольных сполук. Гальмівна рідина DOT 5 вже має в своєму складі синтетичний силікон, що обумовлює термін її служби не менше 5 років, а також досягнення оптимальних фізичних характеристик. Разом з тим не варто віддавати їй однозначне перевагу — наприклад, стандарт 5.1 володіє аналогічними параметрами, а єдиним його недоліком є скорочений до 1,5–2 років термін служби, типовий для гліколевих складів.


Яку б гальмівну рідину ви ні використовували, необхідно пам’ятати про те, що змішувати її з іншими речовинами неприпустимо. В крайньому випадку виробники допускають можливість доливання гліколевих рідин різного стандарту в один бачок, однак складати суміш з них в поєднанні з силіконовими та органічними речовинами не можна. При цьому виникають різноманітні хімічні реакції, наслідком яких є повна втрата корисних властивостей. Тому, купуючи витратні матеріали за межами авторизованого сервісного центру, обов’язково уточнюйте усі подробиці, пов’язані з ним, включаючи склад та належність до певного класу. Крім того, варто поглянути на колір матеріалу перед доливанням або заміною — гліколеві склади мають жовтий або коричневий колір, а силіконові — насичений червоний відтінок.

Вирушаючи за покупками…

Навіть якщо продавець скаже вам, що перед вами — найкраща гальмівна рідина для конкретного автомобіля, не полінуйтеся відкрити посібник користувача і дізнатися, які саме витратні матеріали допустимо використовувати при обслуговуванні транспортного засобу. Цілком можливо, що фізичні властивості будуть на висоті, однак через невеликий проміжок часу ви зіткнетеся з прискореним зносом гідравлічного контуру. Крім того, намагайтеся ніколи не здійснювати змішування гальмівних рідин, якщо ви не знаєте їх складу — це може призвести до фатальних наслідків у вигляді відсутності нормального уповільнення автомобіля. Наостанок хотілося б дати ще одну пораду, про яке можна часто почути від досвідчених автомобілістів — намагайтеся не купувати товари на ринках і в невеликих автомобільних магазинах. Велика частина подібної продукції є підробкою, не відповідає ніяким стандартам якості — робити покупки краще в авторизованих сервісних центрах і торговельних підприємствах.

 

Джерело: https://autopark.pp.ua/428-yak-vibrati-galmvnu-rdinu.html