Чому тече антифриз і чим це загрожує?

AvtoAd

04/05/2021
Чому тече антифриз і чим це загрожує?

Антифриз або тосол є робочою рідиною, який циркулює в контурі рідинної системи охолодження двигуна і, відповідно, охолоджує його. Недостатній рівень охолоджувальної рідини (ОР) або ж істотна втрата її властивостей призводять до того, що двигун не працює в оптимальному для нього температурному режимі. Ось чому важливо, щоб антифриз був у потрібній кількості, хорошої якості й не витікав із системи. 

 

Чому тече антифриз? 


Система охолодження двигуна складається з декількох основних елементів, а також сполучних патрубків. А сам антифриз є сумішшю води і концентрату в певних пропорціях. При нагріванні двигуна температура охолоджувальної рідини також підвищується. А сама ОР перебуває у системі під певним тиском.

 

Зрозуміло, що дефекти окремих вузлів, якщо вони не герметичні, спричинять протікання антифризу. Причиною витікання ОР може бути природне зношування елементів, механічні пошкодження, помилки при складанні під час проведення ремонтних робіт або ж грубі порушення правил експлуатації автомобіля. 

 

Насамперед якщо ви виявили протікання, перевірте рівень ОР в розширювальному бачку. Якщо бачите, що він постійно нижчий, ніж потрібно - це свідчить про ту чи іншу несправність. постійне зниження, тоді це вказує на неполадки. Але зважте, що під час сильних морозів охолоджувальна рідина трохи зменшується в обсязі, і це нормально. Також у сильну спеку, коли система охолодження працює на межі, вода в складі ОР трохи випаровується. В такому випадку здійснюється долив. Якщо ж рівень в бачку знижується більш інтенсивно, тоді система потребує діагностики.

 

Як знайти місце протікання антифризу?

 

Про підтікання з радіатора, патрубків або інших елементів часто свідчать мокрі плями або ж сильне запотівання, краплі. Якщо візуальний огляд не дозволяє точно виявити місце протікання, тоді під час пошуку слід по черзі перевіряти всі складові елементи системи охолодження.

 

Перш за все, винуватцем може виявитися розширювальний бачок. Також не виключено, що антифриз тече з-під кришки. В цьому випадку ОР буде випаровуватися через щілини й різні тріщини, які з'являються на корпусі бачка або кришці. Візуально виявити таку несправність буває складно, оскільки через мікротріщини витікання майже непомітне.  Бачок або кришку ремонтувати недоцільно, їх варто замінити.

 

Ще однією причиною підвищеної витрати антифризу можуть бути патрубки й місця з'єднань. У цьому випадку виявити витік не складно, потрібно просто ретельно оглянути патрубки, шлангів, а також місць їх з'єднання з радіатором системи охолодження.

 

Варто також звернути увагу на прокладку термостата, адже підтікання звідти відбувається досить часто.  Несправним може виявитися і сам корпус термостата - його також не лагодять, а замінюють. 

 

Гумові патрубки слід оглядати насамперед. Є проблема - замінюємо. Зважте, що гума при високих температурах має здатність розтріскуватись, і антифриз повільно протікає через мікротріщини. Проблема, до слова, може бути не в самих гумових патрубках, а в місцях їхнього з'єднання. Іншими словами, слід перевірити надійність затягування хомутів в місці з'єднання патрубка зі штуцерами. Часто хомут сильніше затягують - і проблема зникає. 

 

У випадку з несправністю радіатора охолодження або радіатором обігрівача, ці елементи або замінюють, або ремонтують. 


Якщо з патрубками й бачком, а також радіатором все гаразд, причина протікання може бути у помпі системи охолодження. На практиці випадки, коли з помпи тече антифриз, зустрічаються досить часто. Протікання охолоджувальної рідини виникає через те, що ущільнювач втрачає свої властивості. Як результат, антифриз стікає по штоку помпи й розбризкується. Це добре помітно під час огляду, адже деталі поруч мають мокрі плями. Водяна помпа потребує заміни, ремонту вона не підлягає. 

 

Прихованої причиною витоку  антифризу також може бути радіатор грубки. Зазначений радіатор може протікати не сильно, в результаті чого ОР починає випаровуватися з системи. Явними ознаками можна вважати сильне запотівання вітрового скла, а також солодкуватий запах антифризу в салоні. Серйозніші протікання проявляються так, що під ногами (найчастіше, під переднім пасажирським кріслом) з'являється калюжа охолоджувальної рідини. 

 

Антифриз також може текти з-під головки блоку циліндрів, і часто причиною цього буває пробиття або зношення прокладки головки блоку. Якщо у автомобіля великий пробіг - це стається досить часто. Більш серйозною проблемою є тріщини блоку або головки блоку. Зовсім погано, коли  дефект зачіпає канали системи мастила й охолодження, адже тоді можливе попадання ОР в циліндри ДВС. Якщо антифриз змішається з моторним мастилом, то в результаті не тільки спадає рівень ОР, а ще й змащування втрачає свої потрібні властивості. Логічно, що двигун раптово заклинює або ж димить. Щоб виключити або підтвердити "діагноз" досить повірити рівень масла, а також провести огляд на предмет емульсії.

 

Важливо! Перед початком робіт, які пов'язані з системою охолодження і її перевіркою, двигуну необхідно дати час охолонути. Ігнорування цього правила може призвести до серйозних опіків і травм.