Заміна гальмівної рідини: як часто це потрібно робити?

AvtoAd

05/07/2021
Заміна гальмівної рідини: як часто це потрібно робити?

Гальмівна рідина - важлива сервісна рідина, від якості якої безпосередньо залежить безпека водія і пасажирів. Завдяки гальмівної рідини зусилля, надану на педаль гальма, передається до коліс, що забезпечує зупинку автомобіля. Несвоєчасна заміна гальмівної рідини, яка супроводжується погіршенням її властивостей, може привести до відмови гальмівних механізмів і як наслідок до виникнення ДТП.

 

В процесі експлуатації автомобіля гальмівна рідина схильна міняти свої властивості, зокрема вбирати вологу, розшаровуватися і окислюватися. Згідно з рекомендаціями багатьох автовиробників міняти гальмівну рідину коштує не рідше ніж раз на два-три роки в залежності від пробігу або терміну експлуатації. Але так як стиль водіння може бути різним, рекомендую в першу чергу орієнтуватися не на кілометраж, а на рівень вологості гальмівної рідини. Він не повинен перевищувати 3,5%.

 

Стежте за рівнем вологості

 

Найбільша небезпека несвоєчасної заміни гальмівної рідини – ризик утворення «парового корка». Коли вміст води у відпрацьованій гальмівній рідині стає надто високим, і її температура кипіння знижується. Серед можливих наслідків – більш тривалий хід педалі гальма, слабке гальмування, нерівномірне розподілення зусиль між гальмівними механізмами, а в гіршому випадку навіть повна відмова гальм.

 

Крім того, гальмівна рідина з часом роз'їдає та руйнує гідравлічні компоненти. Як і про те, що вигідніше та дешевше вчасно замінити гальмівну рідину, ніж витрачати значно більшу суму на ремонт або заміну гідравлічного блоку.

 

Заміряти рівень вологості можна за допомогою спеціального індикатора, тому діагностику краще проводити на офіційному СТО, де є необхідне обладнання. Якщо пристрій показує рівень вологи вище 3,5%, це служить сигналом для заміни гальмівної рідини. У разі, якщо у Вас немає вимірювального приладу, якість гальмівної рідини можна оцінити самостійно за зовнішнім виглядом - потемніла неоднорідна рідина з осадом є показником для заміни. А якщо Ви, наприклад, придбали автомобіль вживаний, і ви не знаєте, коли точно проводився останнє ТО - краще відразу замінити гальмівну рідину.

 

Важливо: Якщо автомобіль оснащений системою ESP® або ASR, важливо використовувати для прокачування спеціальний діагностичний інструмент. Інакше частина відпрацьованої рідини залишиться в гальмівній системі та змішається з новою.

 

Як вибрати гальмівну рідину?

 

Завжди варто дотримуватися рекомендацій виробника. Але існують певні загальні моменти, які варто знати.

Майже всі сучасні автомобілі працюють з гальмівними рідинами на основі гліколю, відомими як гальмівні рідини DOT. Є й винятки, коли гальма працюють на гідравлічних рідинах. Тому перевірте, чи сумісна ваша гальмівна система з DOT.

 

Має значення і рік випуску автомобіля. Так, наприклад, найпопулярніша на нашому ринку гальмівна рідина DOT 4 вже не відповідає поточним потребам нових авто європейського ринку. Річ у тому, що вона підходить для автомобілів, оснащених ABS першого покоління без ESP®. Але в листопаді 2014 року ESP® стала обов'язковою в Євросоюзі. Тому якщо автомобіль випущений після цієї дати, краще використовувати гальмівну рідину з низьким рівнем в'язкості, яка підходить для перших поколінь ESP ®.

 

Більша цифра в маркуванні гальмівної рідини зовсім не означає, що сама рідина краща або сучасніша. Як приклад можна привести DOT 5.1. Так, вона дійсно забезпечує більший запас міцності, оскільки має вищу температуру кипіння порівняно з DOT 4. Але досягається це завдяки високій в'язкості, а для автомобілів, оснащених ESP ®, такий варіант не підходить. Ця гальмівна рідина призначена для відносно важких транспортних засобів (малотоннажних авто, фургонів, автомобілів з причепами тощо).