Сезонна заміна шин: переходимо на літнє «взуття»

AvtoAd

23/02/2021
Сезонна заміна шин: переходимо на літнє «взуття»

З приходом весни доводиться «перевзувати» свій автомобіль, замінюючи зимові шини на літні. Вибір цього товару на ринку настільки величезний, що навіть досвічений автовласник може розгубитися. А дехто взагалі скаже – навіщо мені літні шини? Мовляв, чудово їжджу на зимовій гумі й мені це не заважає.

 

З таким твердженням ми точно не погодимось. І не лише тому, що скрегіт шипів зимові шини по асфальту – це сильне випробування для нервів. Річ у тім, що зимові покришки виробляються з м'якших сортів гуми, а літні – з твердої. І літньої спеки (а вона у нас останніми роками є і буде!), на гарячому асфальті експлуатувати зимові шини – на шкоду власній кишені. Вони вбиваються! І їздити на них незручно. А от літні шини є жорсткішими, атому дають нормальне зчеплення з дорожнім покриттям – і ви почуваєтесь впевненішим за кермом.

 

До слова, нині виробники пропонують і універсальні шини для будь-якого сезону. Про їхні плюси та мінуси можна сперечатись. Ми ж дамо кілька практичних порад для того, щоб полегшити вам життя при виборі літніх шин.

 

Типорозмір

 

Не плутаймо із «просто розміром».  Типорозмір шини – це співвідношення ширини, висоти й зовнішнього діаметра.

 

Позначення типорозміру виглядає, для прикладу, так: 175/55R13. Що це означає?

 

  •  175 – ширина шини в міліметрах;
  • 55 – це висота профілю, виражена у відсотках від ширини шини;
  • 13 – це посадковий діаметр в дюймах.

 

Посадковий діаметр мусить відповідати розміру диска. Це важливо, бо інакше ви свою шину просто не зможете встановити. А ось із шириною і висотою профілю можуть бути різні нюанси. Водії знають, що трохи ширші шини покращують зчеплення з дорожнім покриттям, але – вони важчі, а тому зменшують динаміку автівки.

 

По висоті шини діляться на низько профільні (55% і нижче), високо профільні (60-75%) і повнопрофільні (80% і вище). Останні призначені для позашляховиків, на них зручно їздити по поганих дорогах.  А перші й другі встановлюються на звичайні легкові авто.

 

Водії кажуть, що чим нижчий профіль, тим легше керувати. Але при низькому профілі є більший ризик пошкодити диски на ямах. Якщо ви їздите переважно по шосе з гарним покриттям – низький профіль вам підходить. Але більшість доріг у нас, на жаль, далекі від ідеалу.

 

Для кращого розуміння типорозміру шин пропонуємо цю схему:

 

 

Чому важливий малюнок протектора?


Ні, він не для краси й точно не для задоволення естетичних потреб. Конструктори керувались не власними мистецькими вподобаннями, а виходили з міркувань безпеки та зручності пересування в різних умовах.

 

Зліва направо ви бачите 4 типи малюнку: симетричний направлений, симетричний ненаправлений, асиметричний направлений і асиметричний ненаправлений.

 

 

Чим вони відрізняються і які літні шини підходять саме вам?

 

Симетричний ненаправлений малюнок вважається класичним, оскільки підходить для їзди в міському циклі і по трасі. Такий протектор найчастіше застосовується в бюджетних шинах, зазвичай, їх встановлюють ще на заводі. Характеристики шин не залежать від умов експлуатації та напрямку руху, а колеса можна міняти місцями.

 

Симетричний направлений малюнок на літніх шинах максимально швидко виводить воду із зони контакту шини і забезпечує хороше зчеплення з дорожнім покриттям. А тому він підходить для сирої погоди. Зауважте, що такі шини потрібно встановлювати за напрямком обертання. На бічній  поверхні шини є стрілка, яка вказує на нього.

 

Літні шини з асиметричним малюнком вважають універсальним. Вони підходять і на позашляховики, і на сімейні седани, і на інші типи автівок.  Направлений малюнок краще підходить для кращого зчеплення з сухим покриттям, ненаправлений з мокрим. При установці вважайте на маркування Inside/Outside, яке означає внутрішню і зовнішню сторони шини відповідно.


Індекс швидкості й навантаження


Позначається за допомогою латинських букв, кожна з яких означає максимальну швидкість, яку можна розвивати на таких шинах. Шини з великим індексом швидкості мають підвищене зчеплення з дорогою, а це забезпечує мінімальний гальмівний шлях. Зазвичай чим вищий індекс – тим більша ціна шини. Не переплачуйте, якщо ви їздите повільно. Але, якщо любите швидкість, не ризикуйте – беріть шини з позначкою V або W.

 

Індекс навантаження на літніх шинах також важливий, особливо для бездоріжжя. Вищий індекс - менша ймовірність пошкодження колеса. Але, на жаль, не стовідсоткова гарантія: від пристойної ями, яких чимало на наших дорогах, не врятує навіть посилена покришка з індексом XL.

 

Каркас шини або загадкова буква R

 

За особливостями конструкції каркасу літні шини діляться на діагональні і радіальні. Вам, найімовірніше, знадобляться радіальні з тієї простої причини, що діагональні вважаються застарілими, хоча на ринку їх все-таки ще досить багато. Латинська буква R – це маркування радіальної шини, а не радіус, як помилково вважають деякі водії.

 

Cargo чи Light?

 

Незалежно від типу, шини можуть бути посиленими. Про це говорить буква C (Cargo) або LT (Light Truck) в позначенні. Посилені шини призначені для мінівенів, легких вантажівок і фургонів, які важчі від звичайних легкових авто і використовуються для перевезення вантажів і великої кількості пасажирів.

 

Зважайте на стиль їзди та умови експлуатації

 

Якщо ви їздите містом або трохи за його межами з помірною швидкістю – зверніть увагу на літні шини з профілем 60% і вище, симетричним ненаправленим або асиметричним малюнком протектора та індексом швидкості S або T.

 

Любите швидкість? Тоді обирайте профіль 55% або менше нижче, симетричний направлений або асиметричний малюнок протектора. Індекс швидкості для вас - V або W.

 

Якщо ж здебільшого ви мусите пересуватись по бездоріжжю, тоді розглядайте варіанти літніх шин з глибоким протектором і відповідним індексом навантаження. Для мінівенів і фургонів найкраще  підійдуть спеціальні шини для комерційного транспорту з маркуванням C і LT.

 

Перевіряйте тиск в літніх шинах

 

Встановивши літні шини, було би добре через 100-200 км перевірити тиск. Адже правильний показник продовжить термін служби ваших покришок і заощадить кошти та нерви.

Как правильно проверить давление в шинах автомобиля манометром и другими  приборами

 

Питайте про гарантійний талон

 

Багато виробників або імпортерів надають розширену гарантію на свою продукцію, але не всі про це знають. Суть розширеної гарантії така: впродовж року можна безплатно ремонтувати будь-які пошкодження літньої шини, або міняти покришку, якщо ремонт неможливий. Це дуже зручно з огляду на якість вітчизняних доріг. Тому при покупці літніх шин запитуйте у продавців, чи діє у їхньому магазині гарантія.